Silkeborg-Voels 2. divisionherrer var ikke spået nogen chancer i udekampen mod det suveræne og ubesejrede tophold Grindsted, og det blev da også til et nederlag op 33-21 efter 20-14 ved pausen.
“Set udefra var det ikke nogen overraskelse. men vi spillede en god første halvleg angrebsmæssigt, mens det haltede defensivt. I anden halvleg var det omvendt, men vi forsøger at finde det bedste af alle verdener”, siger træner Peter Laursen.
Holdet holder nu julepause efter et par store nederlag til et par af topholdene uden at have været tæt på i nogen af kampene.
” Men vi giver aldrig op, og vi yder det bedste, vi kan. Så det er ikke alarmerende for os. Vi havde en god proces med det og fik flere gode ting ud af det. Vi skal stadigvæk forsøge at redde os i 2. division, og der kommer nogle nøglekampe efter jul mod Svendborg og HEI”, siger Peter Laursen.
Han har et fint samarbejde med BSH’s U19 drenge, og han havde to med fra det hold til kampen mod Grindsted.
” Det var Phillip Lyngby og Christian Lorentzen, der begge gjorde det fint,”, siger træneren.
Målscorere: Mads Svangren 7, Kasper Knudsen 7, Phillip Lyngby 4, Mads Sønderby 2, Christian Lorentzen 1.