Første liga-sejr til U16 pigerne

Endelig lykkedes det for  Silkeborg-Voels U16 Piger at få en sejr i Ligaen, da det blev 24-22 på udebane over SINE, Løgumkloster. Sejren betød, at Silkeborg-Voel rykkede to pladser op i tabellen.

-Vi satser nu på fjerdepladsen. Vi spillede for langsomt og uden flow i første halvleg, men var kun bagud med 8-7 ved pausen takket være vores målvogter Katrine Næss, siger træner Tor Mathiassen.

I anden halvleg fungerede spillet meget bedre, og Silkeborg-Voel spillede klogt og var 10 minutter før tid foran med fire mål og kørte drefra sejren sikkert hjem.

-Begge vore målvogtere Katrine Næss og Mathilde Byriel gjorde det godt, og i angrebet var det Thilde Rau og Kristina Ernst, som førte an, fortæller Tor Mathiassen.

U16 pigerne spiller i øvrigt på torsdag semifinale i Elite-Cup’en i Lystrup.

U18 pigerne vandt i weekenden som ventet sikkert ude over Viborg HK med 31-21.

BSV’s U18 drenge i Ligaen tabte topkampen til Skanderborg med 32-20.

Tiltrængt sejr til 3. division herrer 

3. divisionsherrerne vandt over AGF med 29-24 og er nu kun to point efter AGF og Tema Favrskov, der ligger på pladserne, hvor der er sikkerhed for at overleve i rækken.

U14 Piger tabte førsteholdet i 1. division A med 28-18 til Mejdal-Halgård, mens U14 Drenge i 1. division B vandt udekampen over Skjern med 25-19.
U14 piger  2. division vandt 21-15 i Skjern og U14 piger A vandt i Torsted med 19-14. U14 drenge A (tredjeholdet) tabte til Them med 14-11.

U12 piger AA vandt ude over Mejdal-Halgård med 25-7, mens tredjeholdet i U14 piger B vandt over Gødvad 2 med 15-10. Fjerdeholdet i U12 piger C vandt 15-3 over Gødvad 4.
U12 drenge B spillede 12-12 i Brædstrup, mens U12 drenge C tabte i Give med 10-9.

U10 piger AA vandt i Hammel med 16-13, U10 piger A vandt 25-23 over Gødvad, U10 piger B vandt 8-3 over Kjellerup og U10 piger C tabte 8-6 til Gødvad 3.
U10 drenge B spillede 8-8 mod Gl. Rye, mens andetholdet i U10 drenge B vandt i Give med 14-9.

 

 

 

 

BOOK BILLETTER
//]]>